ساختار یک مقدمه در مقاله

ساختار یک مقدمه در مقاله

ساختار یک مقدمه در مقاله : به طور کلی ساختار یک مقدمه به ترتیب زیر است:

✅  ارائه زمینه و دیدگاه درباره موضوع و اهمیت (بیان مساله و اهمیت موضوع پژوهش)

✅مروری کوتاه بر متون علمی موجود(پیشینه یا تحقیقات انجام شده در گذشته در ارتباط با موضوع مورد بحث)

✅   بیان منطق منجر به انجام پژوهش (ضرورت و یا چرایی انجام  پژوهش حاضر)

✅بیان هدف مطالعه (هدف اصلی از انجام پژوهش که معمولا شامل موضوع پژوهش)

چگونه مقدمه را شروع کنیم؟

اولین خط مقدمه:اولین خط مقدمه را می توان مهمترین بخش  در نظر گرفت چرا که محور آن ایجاد انگیزه در خواننده از طریق تبیین اهمیت و گستردگی موضوع مطالعه است. در جمله اول مقدمه معمولاً موضوع اصلی مطالعه معرفی می‌شود

برای شروع از اهمیت متغیر وابسته بیان نماید  البته با رفرنس مثلا متغیر وابسته شما وفاداری مشتریان یک سازمان است،چرا از اهمیت وفاداری مشتری یا اصلا از اهمیت خود مشتری سخن به میان نمی آورید؟.

اهمیت متغیر مستقل

از اهمیت متغیر مستقل شروع نمایید و بحث را کم کم به متغیر وابسته و جامعه آماری سوق دهید.
این در چه مواقعی است؟ مواقعی که متغیر مستقل،به نوعی جدیدا به ان پرداخته شده و متغیر نسبتاً جدیدی محسوب می شود و  یا از چنان اهمیتی برخورداراست که قصد نویسنده این است که نظر مخاطب را به ان جلب نماید.

ساختار یک مقدمه در مقاله

گاهی اوقات جامعه آماری پژوهش چنان مهم است که می شود مقدمه را با پرداختن به جامعه آماری پژوهش شروع کرد و کم کم متغیرهای وابسته و مستقل را وارد بحث نمود. فرض کنید جامعه آماری شما یک بیمارستان است که با سلامت افراد جامعه در ارتباط است یا مثلا شرکت نفت که از لحاظ اقتصادی برای کشور مهم است و…، در این موارد می توانید مقدمه را از اهمیت و توضیح در ارتباط با جامعه آماری تان شروع نمایید.

در کل  شروع مقدمه از متغیر وابسته متداول تر است ولی شما میتوانید از متغیرهای مستقل و یا جامعه آماری تان هم شروع نمایید.کلا بستگی به خود شما و هدفتون داره که بخواهید چه چیزی را برجسته تر و مهمتر جلوه دهید.

در پایان نامه بیان مساله و ضرورت، پیشینه و اهداف و… جدا نوشته می شود ولی هنر مقاله نویس این است که به همه این ها به صورت خلاصه و پیوسته اشاره نماید.یعنی پاراگرافهای شما نباید قطع شود باید یک دست و پیوسته باشد.

از  کلیات شروع کنید و به جزئیات بسط دهید. وقتی از متغیر وابسته شروع نمودید کم کم بحث رو به سمت اهمیت متغیرای مستقل و تاثیری که رو متغیر وابسته شما داردسوق دهید و یواش یواش به هدف پژوهش اشاره نمایید. قابل ذکر است که در این فرایند درواقع ما به بیان مساله و اهمیت و ضرورت پژوهش اشاره می نماییم و در پایان هدف کلی پژوهش را می اوریم. | ساختار یک مقدمه در مقاله

ساختار یک مقدمه در مقاله

لطفا جهت سفارش چاپ مقاله و دیگر خدمات تماس ،یا فرم زیر را تکمیل نمایید :

شماره تماس :

۰۱۷۳۲۵۲۷۰۱۹
۰۹۱۱۶۳۵۶۵۸۱
۰۹۱۹۷۹۱۳۰۷۰

پست الکترونیک :

rahbord.research@gmail.com

ثبت سفارش

چاپ مقاله isi | چاپ سریع مقاله علمی پژوهشی | مجلات آی اس سی | چاپ مقاله در نشریات داخلی | لیست مجلات isc | چاپ مقاله در نشریات داخلی | چاپ مقاله

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *